top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıSofa Psikoloji

Puslu Zihin


Aynı zamanda ‘sisli beyin’ ya da ‘bilinç bulanıklığı’ olarak da ifade edilen bu durum pek çok kişi tarafından benzer şekillerde deneyimleniyor: odaklanmakta güçlük, kısa ya da uzun süreli hafıza problemleri, zihinsel berraklığın kaybı, konuşmada aksamalar ve zihnen yorgun hissetmek.


Puslu zihin durumuna katkısı olan önemli etmenlerden biri yoğun stres altında olmak. Buna ek olarak uyku, hareket, beslenme gibi, bedenin fiziksel ihtiyaçlarının karşılanmasındaki eksikliklerin de bu hisle ilişkili olduğu tahmin edilmekte. Ayrıca gündelik uyaranlara ek olarak internet ve sosyal medya gibi mecralarda fazla sayıda uyarana maruz kalıyor olmak, yine önemli bir faktör gibi görünüyor.


Diğer bir etmene bakalım: Takvimimize kaydetmediğimiz planlarımız; aklımıza takılan, henüz çözülmemiş, üzerinde düşünmeyi ertelediğimiz konular; kağıda dökmeyip aklımızda tutmaya çalıştığımız yapılacaklar listemiz ve ertelediğimiz ödev ve projelerin varlığı. Bu durum çoğumuza tanıdıktır.


Puslu zihin ile ilgili deneyimler gösteriyor ki yukarıda saydıklarımız, bir benzerlik kuracak olursak tıpkı bir bilgisayar RAM’inin yorulması gibi, zihnimizi yorabilmekte ve sislilik hissi yaratabilmektedir. Kimi bilgisayarlar ve telefonlarda, arka planda açık kalmış uygulamaların cihazın çalışma hızını düşürdüğüne denk gelmişsinizdir. Bunun bir benzerini zihnimizin işleyişi için düşünebiliriz: zihnimizde arka planda dönen tüm bu elementler zihnimizin berraklığını azaltabilmekte.


Böyle bir durum söz konusuysa bir yapılacaklar listesi oluşturarak aklımızda tuttuğumuz ve muhtemelen unutmamak için efor sarf ettiğimiz işlerimizi kağıda dökmek önerilebilir. Ayrıca bu yapılacaklar için öncelik sırası çıkararak tek seferde yalnızca bir iş ile ilgilenmek, zihindeki pusluluk hissini azaltmaya yardımcı olacaktır.


Zihindeki sisli hissin sebebinin yukarıda ifade edilmiş olan uyku, hareket gibi fiziksel ihtiyaçlardan kaynaklandığı düşünülüyorsa bu ihtiyaçları gidermenin yararlı olması beklenir. Bir yandan düzenli meditasyon egzersizleri pratik etmenin de zihindeki berraklık hissine katkı sağladığı araştırmalarca ifade edilmektedir.


Buraya dek, tespit edilmesi görece kolay durumları ele almış olduk. Böyle durumlarda uygulanacak adımların da daha açık ve görünür olduğunu düşünebiliriz. Bir yandan puslu zihin deneyiminin araştırmalarca depresyon, kaygı ve stres ile de ilişkisi gösteriliyor. Bazen daha derinlerdeki meselelerin ve görünürde, yüzeyde olmayan kimi iç çatışmalarımızın da bu deneyime sebebiyet verebildiğini biliyoruz. Böyle bir senaryo söz konusu ise ruh sağlığı uzmanları eşliğinde yol almak düşünülebilir.


Bir çok çeşitli durum gibi burada da kendi deneyimlerimize bakmanın, zihnimizde böyle bir pusluluk hissediyorsak bizde bunu neyi başlatıyor olabileceğini, neyin bunu sürdürdüğünü araştırmanın, nelerin böyle durumlarda bize yardımcı olduğunu kendimize sormanın da kıymetli olduğunu düşünüyoruz.


Kaynaklar:


Bush, M. (2011). Mindfulness in higher education. Contemporary Buddhism, 12(1), 183-197.


NCMP, A. Foggy Brain-What you need to know to gain clarity Oct 21, 2020| Stress and Adrenals.


53 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page